10 sposobów na zwiększenie prędkości sieci bezprzewodowej

Zauważyłeś, że sieć bezprzewodowa w Twoim domu jest coraz wolniejsza? Nie martw się. Mamy 10 wskazówek, które pomogą cieszyć szybszym i stabilniejszym połączeniem ze światem.

 
1. Odpowiednie ustawienie routera
 
top-ten-router
Wiele osób ustawia router w miejscach jak najmniej widocznych – szafkach, za biurkiem chowając go gdzieś między kablami. Jeżeli oczekujesz maksymalnej wydajności, musisz umieścić router w widocznym miejscu, z dala od ścian, najlepiej w pomieszczeniu, które znajduje się w centrum domu.
 
2. Skróć odległość między routerem a urządzeniami bezprzewodowymi
 
top-ten-router-2
 
Duża odległość powoduje straty jakości sygnału. Jeśli masz duży dom, to będą one bardzo odczuwalne. Rozwiązanie? Bardzo proste!
Ekspandery zasięgu, to małe urządzenia wpinane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Po krótkiej i prostej konfiguracji pobierają sygnał emitowany przez router, wzmacniają go i udostępniają w miejscach, w których wcześniej sygnał był słaby lub nie było go wcale.
 
Pełną ofertę takich urządzeń firmy Linksys możesz zobaczyć tutaj: http://linksysblog.pl/ekspandery-zasiegu/
 
3. Korzystaj z najnowszych standardów WiFi
 
wireless-routers-room
 
Jest to rozwiązanie, które wymaga wymiany routera, jednak w przypadku potrzeb stworzenia nowoczesnego i inteligentnego domu może okazać się niezbędna. Najnowszy standard AC oferuje maksymalną wydajność dla bezprzewodowego strumieniowania wideo, gier czy muzyki.
 
Warto korzystać z routera dwuzakresowego, który generuje sieci o dwóch częstotliwościach – 2.4GHz przeznaczoną dla smartfonów i komputerów, oraz 5GHz generowaną z myślą o bardziej wymagających usługach – strumieniowanie wideo, monitoring IP i inne.
 
4. Plan taryfowy
 
top-ten-modem
 
Wiele zależy od usług dostawcy internetu, z których korzystasz. To od nich zależy prędkość sieci generowanej przez router. Obecnie na jednym terenie działa wielu dostawców – przejrzyj oferty, może znajdziesz bardziej atrakcyjną? Rozważ też zakup wydajniejszego abonamentu – nie będzie to duża różnica a zmianę odczujesz natychmiast.
 
5. Otoczenie jest ważne
 
interference
 
Spadki jakości sygnału mogą występować jeśli w bezpośrednim otoczeniu routera znajdują się inne sieci bezprzewodowe, kuchenki mikrofalowe  i inne urządzenia elektroniczne. Możesz rozważyć przeniesienie routera w "spokojniejsze" miejsce lub zmienić kanał i identyfikator sieci (SSID).
 
6. Priorytet urządzeń
 
top-ten-browser
Strumieniowe transmisje wideo i gier mogą skutecznie zablokować przepustowość dla wszystkich innych urządzeń w Twoim domu. Spróbuj użyć narzędzia do priorytetyzacji ruchu w sieci – znajdziesz je w panelu administracyjnym Twojego routera.
 
7. Zaktualizuj oprogramowanie
 
top-ten-browser
 
O ile w przypadku smartfonów, akualizacje oprogramowania stały się czymś naturalnym, to w przypadku routerów sporo osób zapomina, że one również mają oprogramowanie, do którego wypuszczane są poprawki.
 
Aktualizacja jest prosta, wystarczy odnaleźć odpowiednią opcję w panelu konfiguracyjnym. Efekty mogą być zaskakujące.
 
8. Zadbaj o bezpieczeństwo sieci
 
top-ten-shield
 
Jeżeli nie zabezpieczasz swojej sieci bezprzewodowej odpowiednim hasłem, każdy może się z nią połączyć co może blokować przepustowość sieci, a dodatkowo zagraża bezpieczeństwu Twoich danych.
 
Aby zapobiegać takim zdarzeniom skorzystaj z zabezpieczeń WEP, WPA lub WPA2, które skonfigurujesz w panelu administracyjnym routera.
 
9. Zaplanuj automatyczne restarty routera
 
top-ten-cal
 
Zauważyłeś, że jeśli nie wyłączasz komputera przez dłuższy czas to działa on wolniej? Wtedy zazwyczaj ponownie go uruchamiasz i znowu cieszysz się płynnością pracy.
Podobnie jest z routerem. To urządzenie, które zazwyczaj działa 24 godziny na dobę, dlatego warto czasem uruchomić je ponownie. W wielu urządzeniach możesz skonfigurować automatyczne restarty – zaplanuj, aby urządzenie ponownie uruchamiało się raz na dzień, tydzień lub miesiąc – zaplanuj to na godziny, w których np. jesteś w pracy i nikt nie korzysta z sieci bezprzewodowej.
 
10. A może winny nie jest router?
 

Slow Work Progress. Detailed Vector

Czasami Twój komputer jest zaśmiecony aplikacjami, które działając w tle cały czas łączą się z siecią zauważalnie spowalniając jej wydajność. Aby to sprawdzić wciśnij kombinację klawiszy [CTRL] + [SHIFT] + [ESC], a w wyświetlonym oknie wybierz zakładkę "wydajność" i na samym dole kliknij opcję "Otwórz monitor zasobów".
 
W nowym oknie z łatwością odnajdziesz zakładkę "sieć", po której naciśnięciu zastanie wyświetlona lista aplikacji, które w danej chwili korzystają z sieci. Przeglądnij je – sprawdź w wyszukiwarce ich nazwy. Całkiem możliwe, że odnajdziesz tam aplikację, które niepotrzebnie zaśmiecają Twój system – spróbuj je odinstalować.
 
 
Zanim skorzystasz z powyższych rad sprawdź faktyczną prędkość sieci – w tym celu możesz skorzystać ze strony http://speedtest.net . Zanim to zrobisz wyłącz wszystkie inne karty w przeglądarce oraz inne programy korzystające z sieci. Zasada działania jest banalnie prosta – kliknij pole "Begin test" i poczekaj, aż aplikacja wyświetli wyniki (prędkość pobierania, wysyłania oraz ping). Wykonaj test na różnych urządzeniach w różnych miejscach domu.
 
Po skorzystaniu z naszych rad wykonaj test ponownie. Porównaj wyniki i ciesz się szybszym internetem!