Cyberbezpieczeństwo: jak zrównoważyć cyfrową prywatność i potrzeby w zakresie bezpieczeństwa

W świecie, w którym prawie wszystko, czego moglibyśmy chcieć, znajduje się zaledwie kilka dotknięć ekranu smartfona, łatwo zrozumieć, dlaczego zarówno firmy, jak i konsumenci są podekscytowani szeroką gamą usług i produktów obsługiwanych przez połączenie z asystentami głosowymi i aplikacjami na smartfony . Ale dzięki tej wygodzie i ogromnym ilościom danych, zrównoważenie bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności w Internecie nie zawsze jest łatwe.

Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką dostosowują się technologie i urządzenia, konsumenci muszą stać się własnym zespołem IT i wyprzedzać ważne trendy i zmiany. Chociaż wymaga to wspólnego wysiłku ze strony użytkowników, cenna korzyść polega na zapewnieniu bezpieczeństwa prywatnych informacji.

Jeśli martwisz się o własne bezpieczeństwo danych, nie jesteś sam. Nie zawsze możesz uniknąć dużych naruszeń danych, ale możesz podjąć kroki, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe przed cyberprzestępcami. Zaimplementuj te kluczowe praktyki cyberbezpieczeństwa na swoich komputerach, telefonach i kontach, aby natychmiast poprawić swoje bezpieczeństwo online, gdziekolwiek jesteś.

1. Zaszyfruj swoje e-maile

Jeśli korzystasz z bezpiecznego, opartego na chmurze systemu poczty e-mail, do którego logujesz się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji lub strony internetowej, która zaczyna się od „https” w pasku adresu, Twoja poczta e-mail jest już w większości bezpieczna. Możesz jednak zrobić jeszcze więcej, aby Twoje e-maile nie były czytane przez kogoś innego dzięki szyfrowaniu poczty e-mail.

Podczas korzystania z szyfrowania wiadomości e-mail tekst i temat wiadomości są zaszyfrowane i zakodowane w taki sposób, że tylko zamierzony odbiorca, który ma klucz dekodera, może je rozszyfrować i przeczytać. Istnieje wiele tanich i bezpłatnych opcji szyfrowania , z których wszystkie zapewniają, że wiadomości e-mail są widoczne tylko dla Ciebie. Usługi współpracują z głównymi dostawcami poczty e-mail, w tym Gmail, Yahoo i Outlook.

Niezależnie od tego, którą usługę wybierzesz, dowiedz się, gdzie przechowuje klucze i odszyfrowane wiadomości, aby mieć świadomość dokładnego poziomu zapewnianego bezpieczeństwa i prywatności. Dodaje to dodatkową warstwę cyberbezpieczeństwa, oprócz tego, co robi Twój dostawca poczty e-mail, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich informacji.

Umożliwia to bardziej niezawodną sieć WiFi o lepszym zasięgu i większej prędkości, dostępną w całym budynku lub na podłodze. To jest jak bezprzewodowy zestaw głośników domowych z głównym odbiornikiem i głośnikami satelitarnymi oferującymi dźwięk w całym domu – ale w tym przypadku jest to sieć internetowa.

2. Zarządzaj hasłami

Nieskomplikowane i / lub ponownie użyte hasła mogą zapewnić hakerom łatwy dostęp do Twoich danych osobowych. Każde hasło powinno zawierać różne znaki, cyfry, symbole i wielkie litery. Hasła nie powinny być czymś oczywistym ani łatwym do odgadnięcia – na przykład nazwa ulicy lub data urodzenia.

Generowanie bezpiecznych haseł jest łatwe dzięki wbudowanym generatorom w przeglądarce Google Chrome lub dowolnym głównym menedżerze haseł. Te generatory natychmiast tworzą w pełni losowe hasło, które może wytrzymać nawet najsilniejsze próby włamania na siłę. Im dłuższe hasło, tym lepiej.

Utrzymanie wszystkich tych haseł prosto nie byłoby możliwe bez użycia jakiegoś systemu przechowywania. Nigdy nie powinieneś zapisywać swoich haseł na kartce papieru przy biurku. To nie jest dobre zabezpieczenie hasłem. Zamiast tego możesz skorzystać z bezpiecznego menedżera haseł, który wymaga tylko jednego hasła do zalogowania się i odblokowania wszystkich pozostałych haseł.

Menedżerowie haseł przechowują złożone, unikalne hasła do każdego konta cyfrowego. Niektórzy menedżerowie haseł przechowują Twoje hasła w bezpiecznej chmurze, dzięki czemu możesz zalogować się i uzyskać do nich dostęp w celu automatycznego wypełniania na dowolnym urządzeniu. Inni przechowują hasła na twoim komputerze lub na bardzo bezpiecznym dysku USB.

Używając bezpiecznych, unikalnych haseł, jesteś wolny od najgorszych skutków naruszenia bezpieczeństwa danych. Nawet jeśli cyberprzestępcy zdobędą Twoją nazwę użytkownika i hasło do jednej witryny, nie mogą ich użyć nigdzie indziej. Gdy powtarzasz hasła, jedno naruszenie bezpieczeństwa danych może dać cyberprzestępcom dostęp do całego Twojego cyfrowego życia.

 

3. Zapoznaj się z polityką prywatności

Częścią większego bezpieczeństwa cyfrowego jest zrozumienie, w jaki sposób firmy gromadzą, wykorzystują i przechowują dane osobowe. Firmy zbierające dane osobowe są prawnie zobowiązane do ochrony infrastruktury krytycznej. Ale to do Ciebie należy sprawdzenie, co robi każda usługa, w której się rejestrujesz, aby chronić Twoje dane osobowe przed cyberatakami.

Angażując się w firmę online, poświęć więcej czasu na przejrzenie jej polityki prywatności i ustawień. Pamiętaj, że polityki prywatności, które nie wyjaśniają, w jaki sposób gromadzone są Twoje dane, powinny być traktowane jako podejrzane – wszystkie witryny internetowe zbierają dane w jakiś sposób i ta metoda powinna być dla Ciebie przejrzysta.

Jeśli nie podoba Ci się określona część polityki prywatności, skontaktuj się z firmą lub zdecyduj się na znalezienie alternatywnego dostawcy. Polityka prywatności może być długa, więc zawęź swoje obawy i przeczytaj uważnie.

Poszukaj elementów, w tym informacji o tym, jakie dane są gromadzone, gdzie i jak są one udostępniane, oraz możliwości rezygnacji z udostępniania i ograniczenia tego, co firma przechowuje na swoich serwerach.

 

4. Poznaj różnicę między anonimowością a prywatnością

Terminy anonimowe i prywatne nie są wymienne. Pierwsza odnosi się do zdolności do ukrycia swoich działań, druga do twojej tożsamości. W zależności od potrzeb cyfrowych możesz nadać priorytet jednemu z nich.

Można chcieć zachować anonimowość, na przykład, jeśli jest dziennikarzem badającym wrażliwe źródło. Z drugiej strony prywatność może być potrzebna, jeśli ktoś prowadzi osobistą rozmowę, którą chce prowadzić wyłącznie między zaangażowanymi stronami. W bardziej konkretnym przykładzie użytkownicy mogą chcieć zachować anonimowość swojej tożsamości podczas obsługi konta kryptowalutowego, ale prywatność podczas korzystania z Facebooka. W oczekiwaniu na Twoje potrzeby istnieją różne prywatne sesje przeglądania i usługi anonimizacji.

Aby zachować prywatność danych podczas korzystania z Internetu w publicznej sieci bezprzewodowej, rozważ dodanie VPN (wirtualnej sieci prywatnej) do laptopa lub smartfona. VPN tworzy bezpieczny, zaszyfrowany tunel wirtualny między urządzeniem a serwerem VPN. To dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwia nikomu szpiegowanie sesji przeglądania w kawiarni lub na lotnisku i działa w połączeniu z innymi praktykami bezpieczeństwa, aby poprawić cyfrową prywatność.

Możesz również wrócić do omówionych powyżej polityk prywatności, aby dowiedzieć się o wszelkich ustawieniach prywatności, które możesz zmienić, aby poprawić swoją prywatność w Internecie. Większość głównych sieci społecznościowych daje Ci kontrolę nad tym, jak wyświetlasz się w wynikach wyszukiwania, co jest publiczne, a co jest dostępne tylko dla znajomych. Zastanów się również, w jaki sposób używane przez Ciebie aplikacje mogą udostępniać lub naruszać Twoje praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

5. Monitoruj swoje konta w mediach społecznościowych

Aktywna obecność w mediach społecznościowych może być niezbędna dla dobrego samopoczucia osobistego i zawodowego, ale te polubienia i udostępnienia wiążą się z własnym zestawem wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Przestępcy internetowi mogą patrzeć.

Zawsze pamiętaj, co publikujesz w mediach społecznościowych i kto może to zobaczyć. Czy Twoje konto na Facebooku, Instagramie lub innym koncie społecznościowym jest prywatne czy publiczne? Jeśli jesteś osobą publiczną, czy masz konto publiczne do ogłoszeń zawodowych, oprócz konta prywatnego, które mogą być widoczne tylko dla najbliższych?

Warto pamiętać, że udostępnianie informacji, takich jak numer telefonu, adres czy adres e-mail, nigdy nie jest mądrą decyzją. Jeśli obawiasz się o prywatność w mediach społecznościowych, nieustannie przeglądaj nowych obserwujących i często zmieniaj hasła, aby mieć pewność, że dostęp do konta pozostanie w Twoich rękach.

To, co udostępniasz online, może również uczynić Cię celem oszustwa. Na przykład, jeśli powiesz, że jedziesz na wakacje, ktoś może podjąć próbę kradzieży tożsamości podczas Twojej nieobecności. Co gorsza, możesz być celem napadu, gdy Twój dom jest pusty.

W dobie hiperłączności zrównoważenie bezpieczeństwa i prywatności wymaga poświęcenia wysiłku. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy możesz chronić swoją tożsamość, jednocześnie nadal ciesząc się bogatym, cyfrowym życiem.

Bądź spokojny dzięki odpowiednim zabezpieczeniom

Zagrożenia cyfrowe są ciągłe, ale jeśli podejmiesz podstawowe kroki w celu ochrony swoich informacji i urządzeń, możesz cieszyć się wygodą i zabawą sieci społecznościowych oraz innych produktów i usług połączonych cyfrowo bez ciągłych zmartwień.

Równoważenie bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności nie zawsze jest łatwe, ale jest to ważne dla każdego. Podczas gdy większość firm wykorzystuje Twoje dane do uzasadnionych celów marketingowych, z pewnością nie chcesz, aby informacje dostały się w niepowołane ręce. Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa, możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoje informacje są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe w dzikim świecie sieci WWW.