Cyberbezpieczeństwo: jak zrównoważyć potrzeby związane z prywatnością i bezpieczeństwem cyfrowym

W świecie, w którym prawie wszystko, czego chcieliśmy, znajduje się zaledwie kilka dotknięć ekranu smartfona, łatwo jest zrozumieć, dlaczego zarówno firmy, jak i konsumenci są podekscytowani szeroką gamą usług i produktów opartych na połączeniu z asystentami głosowymi i aplikacjami na smartfony . Ale z tą wygodą i ogromną ilością danych powstaje, równoważenie cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie nie zawsze jest łatwe.

Biorąc pod uwagę szybkość adaptacji technologii i urządzeń, konsumenci muszą stać się własnym zespołem IT i wyprzedzać ważne trendy i zmiany. Chociaż wymaga to wspólnego wysiłku ze strony użytkowników, cenna wypłata polega na zapewnieniu bezpieczeństwa prywatnych informacji.

Jeśli martwisz się własnym bezpieczeństwem danych, nie jesteś sam. Nie zawsze możesz uniknąć poważnych naruszeń danych, ale możesz podjąć kroki, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe przed cyberatakami. Zastosuj te kluczowe praktyki bezpieczeństwa cybernetycznego na swoich komputerach, telefonach i kontach, aby natychmiast poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie, gdziekolwiek jesteś.

1. Szyfruj swoje wiadomości e-mail

Jeśli korzystasz z bezpiecznego, opartego na chmurze systemu poczty e-mail, do którego logujesz się za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej zaczynającej się od „https” na pasku adresu, Twój e-mail jest już w większości bezpieczny. Możesz jednak zrobić jeszcze więcej, aby uniemożliwić odczytanie wiadomości e-mail przez kogoś z szyfrowaniem wiadomości e-mail.

Gdy używasz szyfrowania wiadomości e-mail, tekst i temat wiadomości są kodowane i kodowane w taki sposób, że tylko zamierzony odbiorca, który ma klucz dekodera, jest w stanie je rozszyfrować i odczytać. Istnieje wiele tanich i niedrogich opcji szyfrowania , które pomagają upewnić się, że wiadomości e-mail są przeznaczone tylko dla oczu. Usługi współpracują z głównymi dostawcami poczty e-mail, takimi jak Gmail, Yahoo i Outlook.

Niezależnie od tego, którą usługę wybierzesz, dowiedz się, gdzie przechowuje ona swoje klucze i odszyfrowane wiadomości, abyś był świadomy dokładnego poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Dodaje to dodatkową warstwę cyberbezpieczeństwa nad wszystkim, co robi dostawca poczty e-mail, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji.

2. Zarządzaj hasłami

Nieskomplikowane i / lub ponownie użyte hasła mogą zapewnić hakerom łatwy dostęp do twoich danych osobowych. Każde hasło powinno zawierać różne znaki, cyfry, symbole i wielkie litery. Hasła nie powinny być niczym oczywistym ani łatwym do odgadnięcia – na przykład nazwą ulicy lub datą urodzin.

Generowanie bezpiecznych haseł jest łatwe przy użyciu wbudowanych generatorów w przeglądarce Google Chrome lub dowolnego głównego menedżera haseł. Te generatory natychmiast tworzą w pełni losowe hasło, które może sprostać nawet najsilniejszym próbom włamania na brutalną siłę. Im dłuższe hasło, tym lepiej.

Utrzymanie wszystkich tych haseł prosto byłoby niemożliwe bez użycia jakiegoś systemu pamięci masowej. Nigdy nie należy pisać haseł na kartce papieru przy biurku. To nie jest dobre zabezpieczenie hasłem. Zamiast tego możesz zatrudnić bezpiecznego menedżera haseł który wymaga tylko jednego hasła do zalogowania i odblokowania wszystkich pozostałych haseł.

Menedżerowie haseł przechowują złożone, unikalne hasła dla każdego konta cyfrowego. Niektórzy menedżerowie haseł przechowują hasła w bezpiecznej chmurze, dzięki czemu można się zalogować i uzyskać do nich dostęp w celu automatycznego wypełniania na dowolnym urządzeniu. Inne przechowują hasła na twoim komputerze lub ultra bezpiecznym dysku USB.

Korzystając z bezpiecznych, unikalnych haseł, jesteś wolny od najgorszych skutków naruszenia bezpieczeństwa danych. Nawet jeśli cyberprzestępcy dostaną twoją nazwę użytkownika i hasło do jednej witryny, nie mogą jej użyć nigdzie indziej. Powtarzając hasła, jedno naruszenie danych może zapewnić cyberprzestępcy dostęp do całego Twojego cyfrowego życia.

3. Dowiedz się o polityce prywatności

Częścią większego bezpieczeństwa cyfrowego jest zrozumienie, w jaki sposób firmy zbierają, wykorzystują i przechowują Twoje dane osobowe. Firmy gromadzące dane szczególnie chronione mają prawne zobowiązania do zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Ale to do Ciebie należy sprawdzenie, co robi każda rejestrowana usługa, aby zabezpieczyć Twoje dane osobowe przed cyberatakami.

Gdy angażujesz się w działalność online w firmie, poświęć dodatkowy czas na przeczesanie jej polityki prywatności i ustawień. Należy pamiętać, że polityki prywatności, które nie wyjaśniają, w jaki sposób gromadzone są dane, należy uznać za podejrzane – wszystkie strony internetowe w jakiś sposób gromadzą dane, a ta metoda powinna być dla Ciebie przejrzysta.

Jeśli czujesz się niekomfortowo z określoną częścią polityki prywatności, skontaktuj się z firmą lub wybierz alternatywnego dostawcę. Polityka prywatności może być długa, więc zawęź kryteria i czytaj uważnie.

Szukaj elementów, w tym gromadzonych danych, miejsca i sposobu ich udostępniania, a także możliwości rezygnacji z udostępniania i ograniczenia tego, co firma przechowuje na swoich serwerach.

4. Poznaj różnicę między anonimowością a prywatnością

Anonimowość i prywatność nie są wymienne. Pierwszy dotyczy zdolności do ukrywania twoich działań, drugi to twoja tożsamość. W zależności od potrzeb cyfrowych możesz nadać priorytet jednej z nich.

Ktoś może chcieć być anonimowy, na przykład, jeśli jest dziennikarzem badającym wrażliwe źródło. Z drugiej strony prywatność może być potrzebna, jeśli ktoś prowadzi osobistą rozmowę, którą chce prowadzić wyłącznie między zaangażowanymi stronami. W bardziej konkretnym przykładzie użytkownicy mogą chcieć zachować anonimowość podczas obsługi konta kryptowalutowego, ale prywatność podczas korzystania z Facebooka. W zależności od potrzeb istnieją różne prywatne sesje przeglądania i usługi anonimizacji.

Aby zachować prywatność danych podczas korzystania z Internetu w publicznej sieci bezprzewodowej, rozważ dodanie VPN (wirtualnej sieci prywatnej) do laptopa lub smartfona. VPN tworzy bezpieczny, szyfrowany wirtualny tunel między twoim urządzeniem a serwerem VPN. To dodatkowe zabezpieczenie zapobiega szpiegowaniu podczas sesji przeglądania w kawiarni lub na lotnisku i współpracuje z innymi praktykami bezpieczeństwa w celu poprawy prywatności w Internecie.

Możesz także wrócić do omówionych powyżej zasad ochrony prywatności, aby dowiedzieć się o wszelkich ustawieniach prywatności, które możesz zmienić, aby poprawić swoją prywatność w Internecie. Większość głównych sieci społecznościowych daje Ci kontrolę nad tym, jak wyświetlasz się w wyszukiwaniu, co jest publiczne i co jest dostępne tylko dla znajomych. Zastanów się także, w jaki sposób dowolne aplikacje, z których korzystasz, mogą udostępniać lub naruszać twoje praktyki bezpieczeństwa cybernetycznego.

5. Monitoruj swoje konta w mediach społecznościowych

Aktywna obecność w mediach społecznościowych może być niezbędna dla dobrego samopoczucia osobistego i zawodowego, ale osoby lubiące i udostępniające mają swoje własne wyzwania bezpieczeństwa. Przestępcy internetowi mogą oglądać.

Zawsze pamiętaj o tym, co publikujesz w mediach społecznościowych i kto może to zobaczyć. Czy twoje konto na Facebooku, Instagramie lub innym koncie społecznościowym jest prywatne czy publiczne? Jeśli jesteś osobą publiczną, czy masz konto publiczne do profesjonalnych ogłoszeń, oprócz konta prywatnego widocznego tylko dla osób najbliższych?

Warto pamiętać, że udostępnianie informacji, takich jak numer telefonu, adres lub adres e-mail, nigdy nie jest mądrą decyzją. Jeśli obawiasz się o prywatność w mediach społecznościowych, stale sprawdzaj swoich nowych obserwujących i często zmieniaj hasła, aby mieć pewność, że dostęp do konta pozostanie w twoich rękach.

To, co udostępniasz online, może również stać się celem oszustwa. Na przykład, jeśli podzielisz się informacją, że wybierasz się na urlop, ktoś może podjąć próbę kradzieży tożsamości podczas Twojej nieobecności. Co gorsza, możesz być celem napadu, gdy twój dom jest pusty.

W dobie hiper łączności równoważenie bezpieczeństwa i prywatności wymaga specjalnego wysiłku. Ale dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy możesz chronić swoją tożsamość, jednocześnie ciesząc się bogatym, cyfrowym życiem.

6. Bądź spokojny dzięki odpowiednim zabezpieczeniom

Zagrożenia cyfrowe są stałe, ale jeśli podejmiesz kilka podstawowych kroków w celu ochrony informacji i urządzeń, możesz cieszyć się wygodą i zabawą z sieci społecznościowych oraz innych produktów i usług podłączonych cyfrowo bez ciągłego niepokoju.

Równoważenie cyberbezpieczeństwa i prywatności nie zawsze jest łatwe, ale jest ważnym celem dla wszystkich. Podczas gdy większość firm wykorzystuje twoje dane do legalnych celów marketingowych, z pewnością nie chcesz, aby te informacje dostały się w niepowołane ręce. Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, możesz spokojnie odpoczywać, wiedząc, że Twoje informacje są tak bezpieczne, jak to możliwe w dzikim świecie w Internecie.