Czym jest AX?

Czym jest AX?

W ciągu prawie dwudziestu lat od wprowadzenia pierwszych, bezprzewodowych standardów 802.11, pojawiło się pięć uniwersalnych standardów Wi-Fi: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n i 802.11ac. Stopniowo wraz z każdym nowym standardem wprowadzono  coraz szybsze prędkości Wi-Fi. Teraz nadchodzi nowy standard o nazwie 802.11ax (lub „11AX”), który koncentruje się na poprawie wydajności Wi-Fi w środowiskach o dużej ilości ruchu danych i nakładaniu się sieci.

Wzrost prędkości i pojemności

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś korzystać z Wi-Fi na koncercie lub na lotnisku, już poznałeś jego ograniczenia w szczególnie gęstych środowiskach. Zasadniczo, nadmierna liczba użytkowników korzystających z sygnału bezprzewodowego jednocześnie powoduje zbyt duże naprężenia w sieci, powodując spadek wydajności i niestabilność sygnału. 11AX rozwiązuje ten problem, oferując lepszy system do routingu danych, gdzie trzeba jechać.

Głównym celem poprzednich standardów bezprzewodowych było osiągnięcie maksymalnej teoretycznej prędkości. Opierając się na najnowszych standardach bezprzewodowych, 802.11ac, które poszerzyły możliwości urządzeń wieloantenowych przez wyjście multiple input multiple output (MIMO), 11AX dalej dzieli pasmo częstotliwości na wiele kanałów przy użyciu technologii o nazwie OFDMA (lub „Orthogonal Frequency Division Multiple Access”). W rezultacie 11AX może znacząco zwiększyć szybkość sieci bezprzewodowej i lepiej zarządzać przepustowością sieci, szczególnie przy dużym ruchu i nakładaniu się sieci.

Jak szybkie jest 11AX?

Mówiąc w skrócie, maksymalna prędkość pojedynczego strumienia 802.11ac wynosi około 866 Mb / s, podczas gdy pojedynczego strumieni 802.11ax – 1,2 Gb / s. Oznacza to strumieniowe przesyłanie wideo Ultra-HD 4K z zerowym opóźnieniem, pobieranie pełnych pakietów oprogramowania w mgnieniu oka i włączenie całej rodziny inteligentnych urządzeń.

Szybkość zależy oczywiście od sieci i wyposażenia urządzenia. Duża sieć korporacyjna w ogromnej firmie, która ma już już potężny sygnał – naturalnie zobaczy znacznie wyższe prędkości niż te, które zazwyczaj znajdują się w mniej gęstych środowiskach mieszkalnych lub małych firmach. Tak czy inaczej możesz to zauważyć czterokrotny wzrost aktualnego sygnału, co stanowi znaczny spadek całkowitej przepustowości sieci.

Dolna granica prędkości? Oprócz poprawy wydajności i pokrycia zasięgiem, 11AX jest zaprojektowany tak, aby zwiększyć przepustowość pasm częstotliwości  zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz w różnych środowiskach, od domów po szkoły, przedsiębiorstwa, lotniska, stadiony i inne. Połączenie, które jest czterokrotnie szybsze niż aktualne, spowoduje zauważalną różnicę w Twoim internetowym doświadczeniu.

Jak wydajny jest standard 11AX?

Jednak prędkość nie jest jedynym czynnikiem. 11AX koncentruje się również na wdrażaniu mechanizmów zapewniających spójny i niezawodny strumień danych dla większej liczby użytkowników. Oznacza to wzrost wydajności i utrzymywanie połączeń nawet wtedy, gdy obciążenie sieci jest duże. Im więcej urządzeń podłączonych w zagęszczonych obszarach, tym większe zatory spowalniające sieć. Użytkownicy mogą doświadczać zakłóceń spowodowanych nakładającymi się kanałami, pogorszenia wydajności i żadnych spodziewanych zysków z poszerzonych kanałów. Norma 11AX działa na pasmach 2,4GHz i 5GHz, zachowując dotychczasowe pasma kanału i określając priorytety przepustowości sieci oraz sposobu przesyłania danych do wielu urządzeń.

11AX obsługuje także Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) – technologię zwiększającą przepustowość mobilnych sieci LTE. Aktualnie, za każdym razem, gdy router wysyła informacje do urządzenia, wykorzystuje całą szerokość pasma w kanale, niezależnie od typu danych i ilości aktywnie przesyłanych informacji. Dzięki OFDMA kanały te można rozdzielić, co zwiększa ilość danych, które mogą być wysyłane i odbierane jednocześnie. Dodatkowo, nowy standard 11AX umożliwia zaplanowanie włączania urządzenia, gdy komunikacja jest dozwolona (co zmniejsza obciążenie). Standard obsługuje kodowanie 1024QAM, co oznacza, że można przesyłać więcej bitów z informacjami na symbol (lub impuls), a także obsługuje długie symbole OFDM dla większej przepustowości kanału i mniejszej interferencji.

Cechy i korzyści 11AX

Większość użytkowników Wi-Fi rozumie, że mnóstwo podłączonych urządzeń powoduje zatory sieci, spowolnienie, buforowanie i ubytki. Nowy standard, który nazywany jest również High-Efficiency Wireless (HEW), zapewnia nowy poziom zarządzania Wi-Fi. Ale jak 11AX pozycjonuje się przy poprzednich wersjach i jak będzie dostarczać przyszłą sieć Wi-Fi? Standard zawiera następujące cechy kluczowe:

 • Kompatybilność wstecz z poprzednimi standardami bezprzewodowymi (802.11a / b / g / n / ac)
 • Działanie na pasmach 5GHz i 2.4GHz (zamiast jednego lub drugiego, jak w poprzednich standardach)
 • Szerokość kanału 2/5/10 MHz w przypadku dłuższego zakresu niż 20 MHz
 • Zwiększona przepustowość i wydajność
  • 1,5 razy szybszy niż 802.11ac
  • Do 3,8 razy szybszy niż 2,4 GHz w 802.11n
  • Większa przepustowość w miejscach otwartych o wysokiej gęstości (na przykład stadionach sportowych) lub w pomieszczeniach wewnętrznych (kinach. teatrach)
  • Do ośmiokrotnie szybciej niż produkty inne niż MU-MIMO dzięki up link i down line (DL / UL) MU-MIMO
 • 20 % dłuższy czas emisji od routera, co oznacza, że można przesyłać więcej danych
 • Lepszy przepływ ruchu i dostęp do kanałów
 • Lepsze zarządzanie energią w celu wydłużenia żywotności baterii
 • BSS coloring – innymi słowy, każda sieć w lokalizacji o wielu sieciach ma przypisany kolor, dzięki czemu łatwiej jest je rozróżnić – każdy AP może uniknąć zakłóceń, gdy Access Pointy widoczne są w różnych kolorach.

Wprowadzenie do działania

Ponieważ poprawia średnią przepustowość danych na użytkownika, bezprzewodowy standard  11AX jest najlepszym rozwiązaniem dla środowisk o dużym zagęszczeniu sygnałem, takich jak: mieszkania, bloki, budynki wielorodzinne i kampusy. Gdy urządzenia wielu użytkowników są podłączone do tej samej sieci, muszą się zmierzyć z dostępnymi zasobami i przesyłać dane pojedynczo. Dzięki 11AX wiele urządzeń jednocześnie może transmitować dane przy użyciu tej samej częstotliwości radiowej i tej samej sieci.

Jeśli chodzi o 11AX, to nie tylko przyspieszenie prędkości sieci. Poprawia wydajność i rozwiązuje problemy spowodowane przepełnieniem i przeciążeniem sieci Wi-Fi. Jeśli Twoje Wi-Fi spowalnia, pomimo że połączenie z Internetem jest więcej niż wystarczające, 11AX może być bardzo ważnym uaktualnieniem.