Przewodnik dla rodziców dotyczący bezpieczeństwa dzieci w Internecie i dlaczego jest to niezbędne w 2020 r

Rodzice starają się stworzyć swoim dzieciom bezpieczne, fizyczne środowisko. Jednak cyfrowy świat nie zawsze jest tak łatwy do zabezpieczenia.

Dzięki pojawieniu się w ostatnich dziesięcioleciach wszechobecnych szybkich łączy szerokopasmowych komputer rodzinny jest obecny w większości gospodarstw domowych i jest uzupełniany przez urządzenia mobilne, takie jak laptopy, smartfony i tablety, a także systemy do gier, telewizory Smart TV i inne urządzenia, które są ze sobą połączone. do domowej sieci WiFi. Chociaż technologie te mają swoje zalety, świat cyfrowy – podobnie jak świat fizyczny – zawiera zagrożenia. Hakerzy, cyberprzestępcy i drapieżcy są zagrożeniami, przed którymi rodzice muszą chronić swoje dzieci podczas korzystania z Internetu.

Strategia obrony dla rodziców jest niezbędna, ale od czego zacząć?

Traktuj bezpieczeństwo online jako zarządzanie ryzykiem dla swoich dzieci

Chociaż zagrożenia mogą być inne w środowisku domowym niż w firmie, podejście potrzebne do ochrony dzieci jest podobne do podejścia stosowanego w przypadku pracowników i firmy. Rodzice przyjmują w tym przypadku rolę administratora sieci, kierując się chęcią zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w środowisku online.

 

Zbieraj informacje

Rodzice muszą zapoznać się z protokołami bezpieczeństwa online, jeśli mają chronić swoje domy. Na szczęście nie muszą wracać do szkoły, ponieważ dostępnych jest wiele zasobów.

„Grupy, witryny i aplikacje zapewniają rodzicom edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa online” – mówi Myla Pilao, dyrektor ds. Marketingu podstawowych technologii w Trend Micro . „Szybkie wyszukiwanie porad i narzędzi dla rodzin, nauczycieli, szkół i rodziców może ujawnić społeczności , grupy i organizacje, które mogą pomóc w zwiększaniu świadomości. Jednym z przykładów jest globalna inicjatywa na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie o nazwie Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci i rodzin lub ISKF, a jej celem jest edukacja i promowanie świadomości, w jaki sposób rodzice mogą stworzyć podstawy bezpieczeństwa w Internecie i jak dzieci mogą być wielkimi cyfrowymi obywatelami ”.

Pilao kontynuuje: „Nawet jeśli rodzice nie są tak doświadczeni, jak ich dzieci, jeśli chodzi o najnowsze technologie, witryny lub aplikacje, ważne jest, aby rodzice przynajmniej byli świadomi tego, jak są one powszechnie używane. Na przykład, nawet jeśli sami rodzice nie korzystają z mediów społecznościowych, ważne jest, aby mieli pojęcie o funkcjach platform, aby [rozumieli], w jaki sposób ich dzieci używają ”.

Poznaj zagrożenia

Kiedy rodzice pozwalają swoim dzieciom korzystać z Internetu bez monitorowania, narażają je na ryzyko.

„Największym zagrożeniem w Internecie jest to, że rodzice przymykają oko, ponieważ albo nie sądzą, że ich dzieci zrobiłyby coś niewłaściwego, albo nie mają wiedzy o technologii” – mówi Charles Henson, partner zarządzający w Nashville Computer Inc. , dostawca zarządzanych usług informatycznych z Tennessee, który podkreśla, że ​​dopuszczenie dzieci w każdym wieku do korzystania z Internetu bez wskazówek wiąże się z niezliczonymi niebezpieczeństwami.

Swobodne użytkowanie jest również problemem, ponieważ dzieci czasami spędzają więcej czasu w Internecie niż na interakcji w prawdziwym świecie. Podczas gdy oskarżenia o „gnicie mózgu” pojawiły się w telewizji w minionych latach, jaki jest wpływ ciągłego korzystania z Internetu, w którym sygnały dźwiękowe, tweety, gwizdki i wibracje są ciągłą przerwą?

„Dzisiejsze dzieci zaczynają używać tych urządzeń, kiedy ledwo mogą je trzymać” – mówi Henson. „Rodzice często umieszczają swoje dziecko za tabletem podczas przygotowywania obiadu. Ale to nie koniec, [rodzice] robią to nawet wtedy, gdy dziecko nie prosi o rozrywkę, na przykład siedzenie w wózku na zakupy podczas zakupów”.

Czy takie poleganie to dobry pomysł?

„W dzisiejszych czasach dorośli uważają, że wygodniej jest korzystać z internetu i technologii mobilnych jako łatwo dostępnej opiekunki do dzieci” – mówi Trend’s Pilao. „Niemniej jednak czas spędzany przed ekranem powinien być monitorowany pod kątem czasu spędzanego online w porównaniu do trybu offline, a aplikacje i witryny na które są narażeni, powinny być dostosowane do wieku. To samo dotyczy dzieci już uczących się w szkole. Okres młodości może być najlepszym czasem, aby uświadomić im, że to, co udostępniają, odwiedzają i wyszukują, jest publiczne i trwałe, a treści online mogą być połączeniem dobra i zła ”.

Pilao potwierdza również, że firma Trend Micro zidentyfikowała wzrost metod inżynierii społecznej stosowanych przez hakerów, którzy wykorzystują informacje dostępne w Internecie, aby uzyskać dostęp do wrażliwych lub umożliwiających identyfikację danych osobowych (dane osobowe). „Strony mediów społecznościowych użytkowników są zwykle źródłem informacji o złośliwych postaciach online, wykorzystywanych do podszywania się pod nie, w celu uzyskania bardziej poufnych danych, takich jak adresy, konta bankowe i dane uwierzytelniające karty kredytowej. Zdjęcia można wykorzystać do śledzenia Twojego miejsca pobytu i znalezienia wzoru o tym, kiedy jesteś w domu lub poza nim, a konta użytkowników mogą zostać przejęte w celu wysłania do Twoich kontaktów wiadomości e-mail wyłudzających informacje, złośliwego oprogramowania lub fałszywych informacji. Nasze informacje – i informacje o naszych dzieciach – są dostępne dla rodziny i przyjaciół. Niestety, są one również potencjalnie dostępne dla cyberprzestępcy, przestępcy internetowi, prześladowcy i trolle ”.

Jakie działania mogą podjąć rodzice w świetle tych współczesnych zagrożeń?

Zrób spis

Uzbrojeni w ogólną wiedzę o potencjalnych zagrożeniach online dla dzieci, rodzice mogą sporządzić listę wszystkich urządzeń łączących się z Internetem, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Weź pod uwagę swoje połączenie internetowe, może być oparte na przewodowym kablu do Twojego domu (miedzianym lub światłowodowym), być powiązane z abonamentem telewizji kablowej lub satelitarnej lub po prostu ograniczać się do szerokopasmowego dostępu mobilnego od operatora telefonii komórkowej. Niezależnie od typu połączenia prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia z routerem, koncentratorem lub użyjesz smartfona jako hotspotu Wi-Fi (w przypadku mobilnego połączenia szerokopasmowego), aby umożliwić połączenie innym urządzeniom. W tym przypadku chodzi o wszystkie urządzenia, które mogą łączyć się z Internetem, takie jak inteligentne telewizory, inteligentne głośniki (na przykład Alexa), systemy do gier i urządzenia kieszonkowe oraz oczywiście komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony.

Sporządź listę wszystkich takich urządzeń i określ nazwę producenta lub markę, numer modelu, system operacyjny (jeśli dotyczy) i wymagania dotyczące kontroli rodzicielskiej. System operacyjny określi dostępne opcje kontroli rodzicielskiej. Ponadto większość przeglądarek internetowych ma opcję „bezpiecznego wyszukiwania”, która odfiltrowuje wiele witryn nieodpowiednich dla dzieci.

Opcje kontroli rodzicielskiej

Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostosowanych do urządzeń i opcji bezpiecznego wyszukiwania w przeglądarkach wiele witryn nieodpowiednich dla wieku jest automatycznie blokowanych na poziomie urządzenia.

Jeśli szukasz krótkiej listy środków ostrożności dotyczących sieci i urządzeń domowych, weź pod uwagę następujące rady firmy Pilau:

  • Przed zakupem urządzenia zapoznaj się z jego reputacją w zakresie bezpieczeństwa i funkcjami, jakie informacje są gromadzone i dlaczego, w jaki sposób gromadzone informacje są chronione, kto ma do nich dostęp i czy możesz z nich zrezygnować.
  • Często zmieniaj swoje hasła i komplikuj je. Hasła domyślne są łatwo dostępne, a hakerzy mogą używać routerów i innych urządzeń jako punktów wejścia do kradzieży informacji, manipulowania połączeniami i urządzeniami i kontrolowania ich lub kontrolowania innych urządzeń.
  • Praktykuj dobrą higienę haseł. Nie przetwarzaj ponownie nazw użytkowników i haseł do wielu kont.
  • Włącz zapory sieciowe. To Twoja pierwsza linia obrony przed atakami.
  • Przejrzyj ustawienia prywatności stron mediów społecznościowych i sprawdź uprawnienia, które udzielasz w zamian za ich użycie. To określa ilość danych osobowych, które udostępniasz publicznie.
  • Jeśli jest to możliwe, używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Sieci społecznościowe oferują tę funkcję i mogą zwiększyć bezpieczeństwo konta. Warstwowa ochrona jest nadal silniejsza niż tylko jedno żądanie poświadczeń.
  • Rozważ aktywację kontroli rodzicielskiej na urządzeniach, których dzieci używają do kontrolowania zawartości witryn i aplikacji, które odwiedzają i używają, a także ustaw limit czasu dostępu do Internetu.
  • Unikaj łączenia się z niezabezpieczonymi publicznymi sieciami Wi-Fi. Hakerzy w zasięgu mogą używać tych sieci jako punktów wejścia do manipulacji i uzyskiwania dostępu.
  • Regularnie pobieraj aktualizacje dla swojego urządzenia, aplikacji, oprogramowania sprzętowego routera i oprogramowania od legalnych dostawców, aby załatać możliwe do wykorzystania luki w zabezpieczeniach.

Debata na temat bezpieczeństwa a prywatność

Aktywna obecność w mediach społecznościowych może być niezbędna dla dobrego samopoczucia osobistego i zawodowego, ale te polubienia i udostępnienia wiążą się z własnym zestawem wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Przestępcy internetowi mogą patrzeć.

Zawsze pamiętaj, co publikujesz w mediach społecznościowych i kto może to zobaczyć. Czy Twoje konto na Facebooku, Instagramie lub innym koncie społecznościowym jest prywatne czy publiczne? Jeśli jesteś osobą publiczną, czy masz konto publiczne do ogłoszeń zawodowych, oprócz konta prywatnego, które mogą być widoczne tylko dla najbliższych?

Warto pamiętać, że udostępnianie informacji, takich jak numer telefonu, adres czy adres e-mail, nigdy nie jest mądrą decyzją. Jeśli obawiasz się o prywatność w mediach społecznościowych, nieustannie przeglądaj nowych obserwujących i często zmieniaj hasła, aby mieć pewność, że dostęp do konta pozostanie w Twoich rękach.

To, co udostępniasz online, może również uczynić Cię celem oszustwa. Na przykład, jeśli powiesz, że jedziesz na wakacje, ktoś może podjąć próbę kradzieży tożsamości podczas Twojej nieobecności. Co gorsza, możesz być celem napadu, gdy Twój dom jest pusty.

W dobie hiperłączności zrównoważenie bezpieczeństwa i prywatności wymaga poświęcenia wysiłku. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy możesz chronić swoją tożsamość, jednocześnie nadal ciesząc się bogatym, cyfrowym życiem.